2013′ ün En Yeni İş Fikirleri

images (2)

Ne iş yapsam diye düşünen girişimcilerden iseniz lütfen yeni iş fikirlerimize bir göz atın. Çünkü aşağıda paylaştığımız iş fikirleri henüz yaygın değil. Bu yeni iş fikirleri hayatımızı kolaylaştıracağa benziyor. Aşağıda birbirinden parlak yeni iş fikirleri belirtilmiştir:

1) Görme engelliler için büyük kolaylık: Dicle Üniversitesi’ nden Atilla Gümüş günümüzde en büyük sıkıntıyı çeken görme engelliler için yeni bir çalışmaya imza attı. Çalışmaya göre; gözlüğün üzerine takılan kameranın ekranına yansıyan görüntüler kulaklıklı mikrofon sistemi ile görme engelli kişilere yön tarifinde bulunuyor. Bu düzenek sayesinde kullanıcılar yanlarında herhangi biri olmadan hedefledikleri yere gitme olanağı buluyorlar.

2)Özel kıyafetlerle engeller aşılıyor: Ege Üniversitesi’ nden Emine Tarın’ ın çalışması ile hazırlanan özel kıyafetler, hayatını baston vb. desteklerle yürüten bedensel engelli kişilerin yaşamını kolaylaştırıyor. Bedensel engelliler bu özel kıyafetlerle günlük sorunlarını daha kolay çözüyorlar. Bu proje; bedensel engellilerin özellikle yemek ve tuvalet konusunda dostu olabilecek nitelikte.

3)Sülünez ile sofralarınız renklensin: Kabuklu bir deniz canlısı olan sülünez yurtdışında birçok talibi olmasına rağmen deniz ürünlerinin büyük ilgi gördüğü Türkiye’ de gıda maddesi olarak kullanılmazken balık yemi olarak değerlendirilmektedir. Ege Üniversitesi’ nden Doç. Dr. Berna Kılınç ve Arzu Burcu Yavuz, sülünez ile ilgili yaptıkları araştırmayı tamamladılar. Kılınç ve Yavuz yaptıkları çalışmada çeşitli işlemlere tabi tutulan sülünezin hazırlanacak olan sosların da ilave edilmesiyle ülkemizde tüketim maddesi olarak kullanılabileceğini belirtiyorlar.

4)Duruş bozukluğu artık kader değil: Alsancak Devlet Hastanesi’ nden Uzman Dr. İlker Denizoğlu ve Ege Üniversitesi’ nden Doç. Dr. Murat Pehlivan duruş bozukluğu tedavisi için yeni bir cihaz tasarladılar. Doç. Dr. Murat Pehlivan yaptığı değerlendirmede 1 cm’ lik hatalı duruşun bile vücuda 5 kiloluk ekstra bir yük olduğunu belirtirken ‘‘Kullanıma soktuğumuz ‘Postürometre’ adlı cihazımızla birlikte duruş bozukluğu olduğu anda uyarı verilecek ve bu şekilde kişi kendini düzeltme imkanı bulacak’’ dedi.

5)Gıda sektörü için yeni bir fırsat: Ege Üniversitesi’ nden Özlem Yeşil Çeliktaş ve arkadaşları süper kritik akışkan teknolojisi yöntemi ile yeni ürünler geliştirirken özellikle bu sektördeki şirketlere hitap ediyor. Geliştirilen özgün ürünler bitkisel esaslı biyolojik materyaller içerirken kozmetik sektörü dahil bir çok alana sesleniyor.

6)Yolcukta ayak masajı: Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencisi Yasin Kazanan ayak dinlendirme özelliği olan bir ayakkabı tabanı geliştirdi. Özellikle uzun yollarda hissedilen ayak ağrılarını ve sıkıntılarını göz önüne alınırsa geliştirilen bu titreşimli ayakkabı tabanı hem ağrıları dindirecek hem de masaj yaparak ayağın rahatlamasını sağlayacak. Kazanan’ın bu ürünü oldukça dikkat çekeceğe benziyor.

2013’ ün trend iş fikirleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen fikirlerinizi bizimle paylaşır mısınız. Görüş ve önerileriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Fikirleriniz bizim için değerli…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir