Baltayı bilemek


Notice: Undefined index: full in /home/dahicefi/public_html/wp-includes/media.php on line 215

Notice: Undefined index: full in /home/dahicefi/public_html/wp-includes/media.php on line 216

Notice: Undefined index: full in /home/dahicefi/public_html/wp-includes/media.php on line 217

Notice: Undefined index: full in /home/dahicefi/public_html/wp-includes/media.php on line 218

baltayı bilemek
Bir ormanda iki kişi agaç kesiyor düşünün. Birinci kişi işe başlıyor ve durmak dinlenmek bilmeyip sürekli ve çok geç saatlere kadar agaçları kesiyormuş. İkinci kişiyse arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başlayıp akşam olduğunda eve dönüyormus. Bir hafta süresince bu yoğunlıkta çalışstıktan sonra ne kadar agaç kestiklerini saymaya baslamislar. Sonuç şu: İkinci kişi çok daha fazla agaç kesmiş. Birinci adam ise öfkelenmiş:

• “Bu nasıl olabiliyor? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken ise baslayıp, senden daha geç çalışmaya son verdim. Ama sen daha fazla agaç kestin. Bu işteki başarının sırrı nedir?” İkinci adam gülümseyerek cevap vermiş :

• “Ortada bir sır falan yok. Sen hiç ara vermeksizin çalışırken ben arada bir dinlendim ve baltami biledim. Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok agaç kesilir.” Ben onu yaptım demiş.

“Baltayı bilemek” için 2 yorum

  1. “Kendimizi gelistirmek, baltamizi bilemektir. Kendimize zaman ayirip, yasamimizi objektif bir bakisla gözden geçirmektir. Zayif buldugumuz alanlarimizi gelistirmek için caba göstermektir. Bu, zihnimizin, ruhumuzun, karakterimizin güçlenmesi için olmazsa olmaz bir kosuldur. Delhi’deki ünlü tapinakta Sokrat’in su sözü yer alir: “Insan Kendini Tani.” Kendini tanimak, su anda oldugumuz noktayla olmak istedigimiz nokta arasindaki yoldur. Kendini tanimak, kendimizi nasil gördügümüz ile baskalarinin bizi nasil gördügü arasinda fark olmamasi anlamina gelir. Bireysel ve is yasamimizda basarili, mutlu ve doyumlu olmak istiyorsak, baltamizi bilemek için kendimize zaman ayirmaliyiz.

  2. Başarının yolu çalışmak kadar düşünmektir. Düşünüp pratik yöntemleri denemektir ve bu denemelerin sonunda en iyi hangisiyse onu seçeriz. Beynimizi bedenimizi bilemek yani dinlenerek eğlenerek yeni yöntemler deneyerek kısa yoldan en iyi sonuca ulaşırız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir