Çocukların Mutlaka Yemesi Gereken Yiyecekler

Problem çıkarmadan, yemek ayırt etmeden sorunsuzca beslenen çocuk sayısı yok denecek kadar azdır. Hele söz konusu sebze yemekleri olunca çocuklara yemek yedirmek daha da zorlaşır. Ama bütün çocukların, zihinsel ve fiziksel olarak gelişip büyüyebilmesi için mutlaka yemesi gereken 10 yiyecek vardır. Düzenli ve dengeli beslenmeyle çocuklarınızın zihinsel ve fiziksel olarak sağlığını koruyabilir, gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz. Hayati önem taşıyan bu yiyecekleri ve bu yiyeceklerin neden yenmesi gerektiğini çocuklarınıza okursanız belki bu yiyecekleri yemeleri konusunda onları ikna edersiniz. Özel vitamin ve minerallere ihtiyacı olduğunu öğrenen çocuğunuz düzenli ve dengeli beslenmek adına gerekli olan her yemeği yemeye ikna olabilir. İşte bu 10 yiyecek;

–         Tatlı patates: Tadı çok güzel olan tatlı patates son derece sağlıklı ve lezzetli bir besindir. İçeriğinde bulunan potasyum, A ve C vitaminleri, kalsiyum, demir ve folat dengeli ve düzenli beslenmeye önemli katkılar sağlar. Büyükler için de son derece faydalı olan tatlı patates kan şekerini de dengelemeye yardımcı olur.

–         Brokoli: Tam bir lif kaynağı olan brokoli gelişme çağında olan çocuklar için mükemmel bir besindir. Vitamin ve mineral deposu olan, gözlere ve hücre yenilenmesine önemli katkılar sağlayan brokoli özellikle çiğ yendiğinde çocuğunuz için gerekli olan tüm besinleri sağlamış olacaktır. Çocuğunuz brokoliden hoşlanmıyorsa çorbasını yaparak veya yemeklerin içinde fark edilmeyecek şekilde pişirerek yemesini sağlayabilirsiniz.

–         Tam tahıllar: Folik asit, çinko, demir ve B vitamini bakımından son derece zengin olan tam tahıllı ekmek, kraker ve kahvaltılıklarla çocuğunuz sağlıklı beslenme yolunda önemli bir adım atmış olur. D vitamini ve kalsiyum eklenmiş bazı tam tahıllı yiyecekler daha da sağlıklıdır. Ancak kraker ve benzeri yiyecekler alırken mutlaka içeriğini okuyun, içeriğinde trans yağ bulunmamasına dikkat edin. Küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzu tam tahıllı yiyeceklere alıştırın.

–         Peynir: Çocuklar için muhteşem bir yiyecek olan peynir kalsiyum, B 12 ve protein bakımından oldukça zengindir. Fosfor içeren ve kemik gelişiminde hatırı sayılır bir katkısı olan peyniri çocuklarınızın menülerinden eksik etmeyin. Yemeklerden sonra yenen bir parça peynirin diş çürüklerini de önlediği düşünülürse bir taşla iki kuş vurmak için çocuklarınıza mutlaka peynir yedirmeniz gerektiğini göz önünde bulundurursunuz.

–         Yoğurt: İçeriğinde bol miktarda kalsiyum, fosfor, protein, karbonhidrat, B vitamini, çinko bulunan ve çocukların en sevdiği yiyeceklerden biri olan yoğurt son derece besleyicidir. İçeriğinde aktif kültür bulunan yoğurt çeşitleri de bu özelliği ile bağırsak sistemine katkı sağlayarak bağışıklık sistemini destekliyor. İçeriğine taze meyve ilave edilmiş yoğurtlar vitamin ve mineral açısından daha da zengin hale geliyor.

–         Ton balığı: Konserve ton balığı ile çocuklarınızın niasin, B vitamini, çinko, protein ve demir ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Beyin gelişimini destekleyen omega-3 yağ asitleri aynı zamanda kalp sağlığını da koruyor.

–         Yaban mersini: Büyükler için çok faydalı olduğu kadar küçükler içinde son derece faydalı bir besin olan yaban mersini her gün mutlaka tüketilmeli. C vitamini, potasyum ve karbonhidrat içeren, antioksidan özelliği bulunan yaban mersini vücut için süper besleyici bir gıdadır.

–         Süt: Sağlıklı kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum ve fosforu ihtiva eden süt, protein, karbonhidrat, magnezyum ve A vitamini açısından oldukça zengindir. Kemikler için son derece faydalı mineraller içeren süt, her çocuğun beslenmesinde yoğun olarak yer almalıdır.

–         Yumurta: En iyi omega-3 kaynağı olan yumurta hem büyükler hem de çocuklar için muhteşem bir gıdadır. İçerdiği proteinin yanı sıra pek çok mineral ve vitamin de ihtiva eden yumurtayı çocuklar her gün mutlaka tüketmelidir. A, D, B ve E vitaminleri açısından son derece zengin olan ve içeriğinde bulunan kolin maddesi nedeniyle beyin gelişimine önemli katkılar sağlayan yumurta beslenme planımızda önemli bir yer tutmalıdır.

–         Et: Çocukların beyin ve vücut gelişimleri için son derece gerekli olan et, B vitamini, niasin, protein, demir ve çinko içerir. Sığır eti de aynen yumurta gibi beyin gelişimi için çok gereklidir. Çocuğunuz eti tek başına sevmiyorsa sebzelerle birlikte mangalda pişirerek ya da yemeklerin içinde kullanarak yedirebilirsiniz. Köfte haline getirerek te yedirebileceğiniz et, çocuklarınızın fiziksel ve zihinsel gelişimi için çok gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir