Ev Hanımlarına Kolay İş Fikirleri ve Girişimler

Kadınlara Girişim Önerileri

Kadın girişimciliği ekonomik kalkınma için yaşamsal öneme sahip. Ev kadınlarının emeğini ekonomiye kazandıracak girişimlere büyük ihtiyaç var. Uygulanması kolay, basit, ev içinde yapılabilecek girişimler, aile ekonomisine katkı sağlamanın ötesinde, daha büyük girişimciliğe kapı açabilir.

GİRİŞİMCİ kadın kimliğinin oluşmasında en büyük reform 1940’lı yıllarda ‘Kız Enstitüleri’nin kurulmasıyla gerçekleşti. Modern zamanların başlangıcından itibaren değişen yaşam stili, giyim ve el sanatlarında kadın girişimcilere yeni fırsatlar doğurdu. Denilebilir ki, bugünün Türkiye’sinde dev tekstil sektörünün ilk başlangıç adımı kız enstitülerinden yetişenler tarafından atıldı. Üstelik ‘Kız Enstitüleri’ aynı zamanda kadının aktif iş yaşamında önemli roller üstlenmesini sağladı.

 

 

İkinci Dünya Savaşı’nın karmaşasında 1945 yılında kurulan ‘Kız Enstitüleri’nin iki temel amacı vardı: İlki, çağdaş kişiliği olan ev kadınları yetiştirmek; İkincisi ise, ev kadınının yaşam mücadelesinde kendine yeter işlerinin olmasını sağlamak.

Türkiye’de 1940’lı yılların ortalarında yetişkin toplam kadın nüfusunun yüzde 92’si okuma yazma bilmiyordu. Cumhuriyetin olgunlaşmasıyla birlikte kadın kimliği hızla değişti, çok partili döneme geçildiğinde ilk kadın girişimciler ortaya çıktı. Üstelik ‘Kız Enstitüleri’ kadınlarımıza meslek kazandırmakla kalmadı, onları çağdaş kültür değerleriyle lise ve üstü öğrenim düzeyinde yetiştirdi.

Sonraki bir üst aşamada kurulan ‘Olgunlaşma Enstitüleri’ ise Türkiye’nin estetik kültürüne büyük katkılar sağladı. Öyle ki, bu duruma gelinmesinde zamanında yurt dışından getirilen hocaların büyük katkısı oldu.

Zamanın en parlak terzileri Anadolu’nun her yerinden birer girişimci olarak yine kadınlar arasından çıktı. Anadolu kent ve kasabalarında ‘ondüleci’ olarak anılan ilk kadın kuaförlerinin çoğu da yine kadınlar tarafından kurulmuştu.

EV KADINLARI DA PARA KAZANIR

Şimdi devir değişti; daha pratik, daha kolay ve zamanı yaşamayı seven toplulukların sosyal profiline uygun basit işler ön plana çıktı. Bu süreçte 60’lı yıllardan itibaren etkisini hissettiren ‘pop-kültür’ akımının büyük etkisi var.

Ülkemizde toplam işgücü içinde kadının payı halen çok düşük. Oysa modern toplumlarda kadın erkek eşitliği ilkesinden hareketle kadınlar en yüksek düzeyde girişimlerde bulunuyor, şirket kurup şirket yönetiyor. Bu süreç kısmen bizde görülse de kadın girişimcilerin sayısı hala erkeklerin beşte birine dahi erişmiş değil.

Ferahlatan konu ise profesyonel kadın yönetici ve çalışan sayısındaki artış… Fakat bugün ülkemizde hala arka planda kalan, evinde oturan ve ekonomide rol almayan çok sayıda ev kadını var. Oysa basit sayılabilecek girişimlerle bu potansiyel harekete geçirilebilir, ev kadınları birçok alanda kendi evlerinde iş yaparak para kazanabilir. Nitekim gelişmiş batı toplumlarında bugün ev kadınları basit serbest girişimlerin en önemli figürlerinden biri.

Hayat müşterektir ve kadın evinde otursa bile aile bütçesine katkı sunmak zorundadır. Bu ilkeden hareketle kırsal ya da kentsel yerleşim ayırımı yapmadan ev kadınlarımıza daha başka ve daha yapılabilir önerilerde bulunmayı amaçladık. Bu çalışmayı yaparken aynı mantıkla Amerika’da ev kadınlarını girişimci olmaya yönlendiren ‘Priscilla Y. Hoffun eserlerinden de yararlandık. Her ne kadar bunların önemli bir bölümü kendi toplum yapımıza uymasa da oldukça esinlendiğimiz bölümleri oldu.

“KADINSI” GİRİŞİMLER

Ev kadınlarının yapacağı işleri girişimci gözünden değerlendirip birçok esere imza atan ‘Priscilla Y. Huffa göre, bugün Amerika’da 4.3 milyon ev kadını işini kendi evinde kurarak patron olmuş durumda.

Çocuğunu iyi yetiştirmeyi ihmal etmeyenler çoğunlukta;

18.5 milyon ev kadını kendi evindeki düzenini bozmadan yine evinde yarı zamanlı çalışarak girişimci olmaya çalışıyor. Ev kadınlarının yarattığı yeni iş kolları genellikle sosyal nitelikte, çoğu internet tabanlı ve oldukça da ilginç; çoğunun internette sitesi, dergisi, hatta gazetesi var.

Daha önce de kısaca bahsettik; kadın girişim yazarlarını bu sürede teşvike özendiren ünlü yazar ‘Alfred Kuehn’ olmuş. Bu ilginç adam Amerikan pazarlama tarihinin önemli isimlerinden biri. Zamanında yayımladığı eserlerle Amerikan usulü ev girişimciliğine ciddi katkılar sağlamış. ‘Harvard Business Review’da yayımlanan makalelerinde girişim projelerinin daima ‘kadınsı’ olmasına önem vermiş. Çünkü ona göre kadının düşünce tornasından çıkan işler modern zamanların girişim ikliminde prim yapıyor.

KÜLTÜRÜMÜZE UYGUN İŞLER

Biz burada daha çok kendi kültürümüze uygun basit, kolay işleri tercih ettik. Birkaç yıl önce yayınladığımız benzer işleri burada tekrar etmeyeceğiz. Onların içinde şimdi çok popüler olan, internet dünyasına taşman birçok girişim var. Önerilerimizi önemseyip bu girişimleri başarıya çeviren ev kadınlarını bir kez daha buradan kutluyoruz.

Aşağıda okuyacağınız başlıkları yine tümüyle hayal dünyanızı harekete geçirecek kurgulanması kolay işlerin bir bileşimi olarak sunuyoruz. Başlıktaki konuları aynen yapın demiyoruz; düşünen bireyler olarak buradan ilham alın, hayal edin ve geliştirip farklı iş yapın diyoruz. Çünkü zaman ucuz taklitlerin yok olduğu; farklı olan işlerin kabul gördüğü bir dönem. Biraz araştırma, biraz gayret sizi de küçük girişimcilerin sihirli dünyasına taşıyabilir.

Özelde aile bütçesi, genelde Türkiye ekonomisi için anlam taşıyan bu ilginç işlerle ilk girişim deneyiminizi -büyük risklere girmeden- yaşayabilirsiniz. Bunlar sadece ön adım olarak algılanmalı. Tecrübe kazandıkça işlerinizi gerçek üretim mekânlarına taşıyarak profesyonelleşme aşamasına geçebilirsiniz. Biz şimdiden yürekli ev kadınlarımıza kolay gelsin diyor, üstün başarılar diliyoruz. işte kolay önerilerden iş fikirleri .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir