Hafızayı Güçlendirmenin Yolları

             Hafızamızın ne kadar güçlü olacağını belirleyen tek etken genlerimiz değildir. Evet genetikte önemli fakat güçlü hafızayı etkileyen başka faktörler de var. Nedir bu faktörler? Bu sorunun cevabını Dr. Nebahat Bilici vermiş. Dr. Nebahat Bilici’ nin belirttiğine göre; düzenli uyku, iyi beslenme, stres kontrolü, düzenli spor ve alkol, sigara gibi zararlı madde tüketimi gibi faktörler hafızamızı doğrudan etkilemektedir. Ve bu değişkenleri kontrol etmek sizin elinizdedir. Tabi ki genetik mirasımızla ilgili olarak yapılabilecek bir şey yok ama bu faktörleri kontrol edebiliriz. Bu değişkenler;

  1. İyi beslenmek: Güçlü bir hafıza için bütün besin gruplarından düzenli olarak ve dengeli bir şekilde tüketmemiz gerekiyor. Omega 3, folik asit, B1, B6, B12, C, E Vitaminleri, Selenyum gibi bileşimler insan sağlığı için son derece faydalı ve beyindeki zararlı maddelerin temizlenmesini sağlayarak güçlü bir hafıza için bize destek oluyorlar.
  2. Düzenli spor: Spor yapmak bir yaşam biçimi haline getirilmeli aslında. Toplum olarak bu konuyu fazla önemsemesek te haftanın 3-4 günü yapılabilecek 1 saatlik yürüyüşler beyinde kan akışını hızlandırıyor. Bunun yanı sıra bulmaca çözmek, yeni bilgiler edinmek, değişik zihinsel egzersizler yapmak hafızayı güçlendiriyor.
  3. Stres Kontrolü: Hepinizin içinizden ‘’elimde olsa stres yapmam’’ dediğinizi duyar gibiyim. Fakat stresi kontrol etmek elimizde. Daha sakin olmaya ve her şeyi takmamaya çalışmalıyız. Stresin azı karar çoğu zarar çünkü. Az miktarda stres dikkati ve konsantreyi arttırıyor fakat fazlası ters etki yaparak anlamayı güçleştiriyor ve unutkanlığı arttırıyor.
  4. Zararlı maddelerden uzak durmak: Alkol ve sigara sağlığımızın baş düşmanı. Doğrudan damar sistemine etki eden bu zararlı maddeler hafızayı zayıflatıyor. Kanda bulunan yağ miktarını arttırıyor. Metabolizmamızı ve zihinsel performansımızı olumsuz etkiliyor.
  5. Düzenli uyku: Sağlıklı bir hafıza için günde en az 6 saat uyumaya ihtiyacımız var. Düzenli uyku uyumayan kişilerde dikkat dağınıklığı ve unutkanlık artıyor.

Güçlü bir hafıza için yapılabilecek en önemli maddeleri sizlerle paylaştık. Sizin de hafızayı güçlendirmek için eklemek istediğiniz bir bilgi varsa veya bu konuda görüşlerinizi paylaşmak isterseniz lütfen aşağıda bulunan yorum bölümünü kullanınız. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

“Hafızayı Güçlendirmenin Yolları” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir