MELEK YATIRIMCILIK NEDİR, NASIL MELEK YATIRIMCI OLUNUR ?

‘’Melek Yatırımcı’’ ne demektir? Melek Yatırımcı, henüz yolun başında olan (Start-up) bir iş fırsatına yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için o işletmelere sermaye sağlayan kişidir. Başka türlü ifade etmek gerekirse; yüksek risk ve yüksek büyüme potansiyeli içeren firmalara, kuruluşlarının çok erken bir döneminde yatırım yapan özel bir yatırımcı tipi olarak ifade edilmektedir. Bazı uzmanlar ise Melek Yatırımcı kavramını, “girişimcinin melekleri” şeklinde ifade etmektedir. Melek Yatırımcı’ nın  hedefi; yeni oluşan ve potansiyel kazanç vaat eden projelere maddi destek sağlayarak, söz konusu projeleri geliştirmektir. Yani yüksek getiri potansiyeli olan bir iş fikri, uygulama aşamasına geldiğinde, Melek yatırımcının ilgisini çekmektedir. Geo İnternet Servisleri Yönetici Ortağı Burak Büyükdemir’e göre Melek Yatırımcıdaki melek kavramı, girişimcileri kurtaran ve bir adım ileri gitmelerini sağlayan kişiyi temsil etmektedir. Farklı kaynaklarda yer alan tanımların ortak yönleri göz önüne alındığında, Melek Yatırımcı, kuruluş aşamasındaki veya zor durumdaki firmalara, sağladıkları finansmanla  hayat veren kişi veya kuruluşlardır. Melek Yatırımcı diğer geleneksel yatırım enstrümanlarına göre yüzde 25 ve daha fazlası gibi yüksek getiri sağlayacak yatırımlara destek vermektedir. Melek Yatırımcıların kendileri de genellikle başarılı birer girişimci oldukları için yatırım yaptıkları firmalara iş konusunda sürekli danışmanlık yaparak, onlara değer ve vizyon yaratmaktadır. Dışarıdan sağlanacak finansal kaynakların değerlendirilmesinde, kullanılacak fonların vadeleri, maliyeti ve yönetim üzerindeki kontrol etkisi olmak üzere, 3 temel faktörün dikkate alınması gerekmektedir. Melek Yatırımcılar, girişimcilerin diğer dış finansman kaynaklarından olan aile ve arkadaşlar ile risk sermayedarlarına göre girişimciye yukarıda belirtilen faktörler bakımından bir takım kolaylıklar sağlamaktadır.

Yasada melek yatırımcılara verilen isim ise ‘’bireysel katılım yatırımcısı’’dır.Melek yatırımcı olmanın bazı kuralları ve sağladığı bazı avantajlar vardır:

-Sadece tam vergi mükellefi olan gerçek kişiler melek yatırımcı olabilir.

-Melek yatırımcı olacak kişilerin müsteşarlıktan lisans almaları gerekir.

-Şirketler melek yatırımcı olamaz.

-Melek yatırımcının finansal ya da teknik destek sağlayacağı kurum, doğrudan ya da dolaylı olarak (kan bağı bulunmasa bile) akrabası olamaz.

-Melek yatırımcılara, belirli koşulları sağladıkları durumlarda vergi indirimi yapılmaktadır.Bu koşullar; melek yatırımcı finansal ya da teknik destek sağlamak istediği tam vergi mükellefi olan kurumun hisse senetlerini satın almak ve bu hisse senetlerini en az iki yıl elinde bulundurmak zorunda.

-Vergi indirimi 1 milyon lirayı geçemez.

-Yasa 29 haziranda yürürlüğe girdiği için 29 hazirandan sonra alınmış olan hisse senetleri vergi indiriminde kullanılabiliyor.

Melek Yatırımcı uygulaması Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütülüyor.Bu yeni yasa ile ilgili görüşleriniz varsa 23 Ağustos 2012 tarihine kadar aşağıdaki adrese gönderebilirsiniz.

bks@hazine.gov.tr

Eğer sizde melek yatırımcı olarak hem vergi avantajlarından faydalanmak hem de genç girişimcilere destek olmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

www.hazine.gov.tr

 

 

“MELEK YATIRIMCILIK NEDİR, NASIL MELEK YATIRIMCI OLUNUR ?” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir