Nasıl Zengin Olunur?

 

zengin insanlar

Bu sorunun yüzlerce belki de binlerce cevabı var belki de bu soruya verilebilecek hiçbir cevap yok (-: Tabi burada bahsettiğimiz ‘’gönül zenginliği’’ falan değil, bildiğimiz maddi anlamda zenginlik. Elle tutulur, gözle görülür somut bir servetten bahsediyoruz.Tabi zenginlik kavramı da göreceli aslında.Kime göre, neye göre zengin? Bu da tartışılır. Biz burada hepimizin ilk aklına gelen ortalama bir zenginlikten bahsedeceğiz. Zenginlik aslında, harcadığımız miktardan daha çok kazanmak ve kenara koymak veya bir yatırım aracıyla bu parayı değerlendirmektir. Tanım bu. Ama gerçekte kazın ayağı öyle değil!İnsanların ihtiyaçları ‘’sınırsız’’ ve bu ihtiyaçları karşılayacak kaynaklar ‘’sınırlı’’.İşte asıl dengesizlik burada başlıyor. Bizler, kıt kaynaklarla sonsuz ihtiyaçlarımız arasında bir yetişkine yakışır biçimde denge kurmaya çalışmakla geçiriyoruz vaktimizin çoğunu..Hep daha iyisini istiyoruz, çünkü insanız! Daha iyi bir evde oturmak, daha güzel bir arabaya binmek (arabası olmayanlar için sadece bir arabaya binebilmek (-: ), daha güzel kıyafetler giymek. Bu liste uzar gider.Ve bizler hep bu standartlara ulaşmak için çabalar dururuz. Bir gün mutlaka olacaktır, başaracağızdır, gelecek kaygısı olmadan geçireceğimiz keyifli günler gelecektir..En azından bunları hayal ederiz. Çoğu zaman bu bile iyi gelir.Ve bütün sohbetler gelir ‘’zenginlik’’ konusuna takılır kalır. Çoğumuzun aklında olan şey ‘’nasıl zengin olunur?’’

Zenginlik üzerine kitaplar mı yazılmadı, forumlar, siteler mi açılmadı. Herkes farklı bir şey söylüyor.Herkesin yöntemi farklı. Bazısı helal ama kolay yoldan zengin oluyor, bunlar genelde Allah’ın yürü ya kulum dediği insan tipleri, neyi doğru yaptıklarını kendileri de bilmiyor.(-: Bazısı da ömür boyu tırmalayan tiplerden. Çalışıp didindikleri halde yine de yerinde sayıyorlar. Sanırım zengin olmak için; doğru zamanda doğru yerde olmak ve doğru hamleleri yapmak gerekiyor. Tabi bunu etkileyen pek çok faktör var. Her ne kadar ‘’şans’’ diye bir şeyin olmadığı iddia edilse de pek çok insan gibi ben de şans faktörüne inanıyorum. Çalışmanın, azmetmenin, pes etmemenin ve ne istediğinin farkında olmanın da önemli faktörler olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar birbirinin zıttı anlam içeren  atasözleri ve deyimler olsa da yine de temel prensip; bir şeyi yeterince istemek ve bunun için elinden geleni yapmak olmalı.’’Çalışmakla zengin olunsaydı hamballar trilyoner olurdu’’ diyen de var, ‘’emek olmadan yemek olmaz’’ diyen de var.Forumlarda gezinirken şöyle diyaloglara rastladım: Bir vatandaş sormuş; sıfırdan başlayarak zengin olabilir miyim? Ne tavsiye edersiniz? diye. Verilen cevaplar şöyle:

-Milli piyango, altılı ganyan, süper loto, on numara, iddaa gibi şans oyunları oyna

-Zengin biriyle evlen (-:

-Banka soy (-:

-Yasadışı işlere bulaş

-Adam gibi çalış

-Borsaya gir

-Organ kaçakçılığı yap(kendi organlarını da satabilirsin)

-Define ara

-Topçu ya da popçu ol

-Hacker olup banka hesaplarından ufak ufak para çek

-Kimsenin yapmadığı bir şey yap (ne olduğu belirtilmemiş)

-Yurtdışına git

-Vergi kaçır

-Hırsızlık yap

-Kaçakçılık yap

-Kul hakkı ye  (-:

-Emlak işine gir

-Kaçak inşaat yap

-Domain alıp-sat

-Ticaret yap

Yurdum insanının parlak(!) tavsiyeleri uzayıp gidiyor. Ben bir kısmını sizinle paylaştım çünkü ‘’nasıl zengin olunur?’’oldukça geniş bir konu ve çok değişik gerçek hayat hikayeleri ve değerli tavsiyeler var.(yukarıda listelenen tavsiyeleri kastetmiyorum(-: )

Başkalarının düşünceleri ve gerçek yaşam deneyimleri, hatta bu yazı herhangi biriniz için bir fırsat olabilir, belki aklınızda yeni bir düşünce şekillenir, belki şimdiye kadar göremediğiniz, gözden kaçırdığınız bir ayrıntıyı farkedersiniz.

Girişimleri başarılı kılacak, sermayeden daha değerli faktörler vardır, uygulanabilir olanları sizlerle paylaşmak istiyorum:

1-Zaman: Zaman, en önemli sermayedir.Hatta sermayeden daha değerlidir. Doğru kullanılan zaman, servet değerindedir.Boşa harcanan zaman, en büyük yıkım, en büyük kayıptır.Yatırılan zaman, mucizeler yaratabilir öyleyse zamanınızı doğru kullanın.

2-Çaresizlik: Çoğu insanın yeni kuracağı veya girişimde bulunacağı işte ilk sermayesi çaresizliktir. Çocukları aç olan bir adam düşünün.Bu adamın başarmaktan başka alternatifi olabilir mi? Başarmak için çaresiz kalmayı bekleyin demiyorum ama eğer çaresizseniz bu sizin için itici bir güç olabilir. Çünkü çaresizlik, güçlü bir dürtüdür.En azından deneyin.

3-Kararlılık: Kararlılık, ‘’yapacağım’’ demektir.Kararlı olmalısınız, ‘’bir kez işe yaradıysa, yine işe yarayacaktır.’’

4-Hırs: Başkalarından neyiniz eksik? Başaramamak için yeteri kadar nedeniniz var mı?Geleceğe yönelik büyük hayaller kurun. Bu önemli bir yatırımdır.

5-Cesaret: Cesaret te sermayeden daha değerlidir. Hatta çoğumuzda eksik olan en önemli şey, cesarettir. Cesaretli olmak, sizi çoğu insandan farklı kılar.

6-İnanç: Duaların gücüne inanın. Dua ederken dikkatli olun, zira gerçek olabilirler. Ayrıca kendinize de inanın. Yaratıcıya, kendinize ve yaptığınız işe inanın. Önce siz inanmalısınız, yoksa hiç kimseyi ikna edemezsiniz.

7-Yaratıcılık: Beyninizi çalıştırın. Beyninizi tam kapasite kullanın. Beyninizin tamamını kullanırsanız neler olabileceğine inanamazsınız.Yaratıcılık çok önemli bir servettir. Nakit paradan daha değerlidir.

8-İletişim: İletişim önündeki engelleri kaldırmalısınız. Özünü koruyan ama her koşulda herkesle rahat iletişim kurabilen birisi olmalısınız.Sağlıklı iletişimin size açacağı kapıları tahmin bile edemezsiniz. Her gün bir miktar kendinizi geliştirmelisiniz. Hiç bir gün, bir önceki günün aynısı olmamalı ve bu, sizin yaşam felsefeniz olmalıdır.

Yukarıda sıraladığım maddelerde aslında yeni bir şey yok, hepimizin bildiği şeyler. Ama hatırlatmakta fayda gördüm.

Şimdi bir de dünyanın en zengin adamlarından olan New York’ lu emlakçı Donald Trump’ ın ‘’Nasıl Zengin Olunur?’’ kitabına değinelim. Bakalım yeni bir şey var mı? Tavsiyeleri nelerdir? Trump’ın kitabında en dikkat çeken noktaları üzerinde değişiklik yapmadan sizlerle paylaşacağım:

1-Giyim-Kuşam:İlk önceleri ucuz elbiseler aldığım için kendimle övünürdüm.’’100 dolara bir elbise almak varken neden binlerce dolar vereyim, kim farkedecek?’’ diye düşünürdüm. Yıllar bana bunun yanlış olduğunu öğretti. Şimdi çok kaliteli ayakkabılar alıyorum ve bunlar neredeyse hiç eskimiyor. Ucuz ayakkabılar ise kısa sürede eski yüzlü oluyor. Aynı şey elbiseler içinde geçerli.Şurasını unutmayın ki, nasıl giyindiğimiz, biz tek kelime söylemeden karşımızdakine kim olduğumuzu anlatan en önemli faktördür. Ancak bunu yaparken çevreye uyum sağlamayı da unutmayın.

2-Karşınızdakini sınamak istiyorsanız tahrik edici bir söz söyleyin ya da davranışta bulunun: Ben bazen bir toplantıda çok şaşırtıcı bir yorum yaparak masa etrafındakilerin tepkilerini ölçerim. Yorumuma verdikleri tepkiler benim hoşuma mı gitmeye çalıştıklarını ya da görüşlerini açıklama cesaretine sahip olup olmadıklarını ortaya koyar.

3-Kendinizin mali danışmanı olun: Bazıları mali işlerini yürütmek için danışmanlar tutar. Ben bu danışmanların, kişilerin felaketine sebep olduklarını çok görmüşümdür. Forbes, Fortune gibi güvenilir kaynakları bir süre izledikten sonra kendi kendinizin mali müşaviri olun ve kendi değer yargılarınıza güvenin.

4-Kimseye güvenmeyin: Biri size zarar vermek istiyorsa onunla çatışmaya girmekten kaçının. Kimseye güvenmeyin. En yakın arkadaşınız bile sizi kandırmaya çalışabilir.

5-İçgüdünüze güvenin: Girişimci olmak için kendinize güvenmeniz şarttır. Mükemmel bir akademik eğitim görmüş olabilirsiniz.Ancak içgüdünüz sizi doğru yönlendirmiyorsa zirveye çıkmakta ve orada kalmakta çok zorlanabilirsiniz. Ancak içgüdünüz sizi doğru yönlendiriyorsa, size bazı kişi ya da işlerden uzak durmanız gerektiğini fısıldayacaktır.

6-İyimser olun ancak her zaman en kötü senaryoya hazırlıklı bulunun: Ortaya çıkacak sorunları tahmin etme yeteneğim bana çok şey kazandırdı.Bu, hayatta da borsada da böyledir. İniş çıkışların olması kaçınılmazdır. Önemli olan bunlara karşı hazırlıklı bulunmaktır.

7-Ayrıntılara her zaman önem verin: Detaycı biri olup bütünü kaçırmayın ama işin sırrı daima ayrıntılarda saklıdır.

Donald TRUMP’ ın en dikkat çeken tavsiyeleri de bunlar. Trump’ ın fikirlerinin ne kadarına katılırsınız, hangileri size ters gelir bilemiyorum ama benim şahsi kanaatim; bunlar zaten düşünülebilir şeyler, bunları hepimiz düşünebiliriz, peki o zaman problem nerede? Madem bunları biliyoruz, neden zengin değiliz? Tamam bu tavsiyeleri hepimiz biliyoruz ama acaba kaçımız bu tavsiyeleri hayata geçirdik? Hangimiz bunları gerçek hayatta uyguluyoruz? Kilit nokta sanırım burası, biliyoruz, uygulamıyoruz. Herkesin bu konuyla ilgili söyleyebilecek en az bir fikri var ve genel olarak kabul gören görüş; ne yapın edin, bir kenarından ticarete bulaşın yönünde.Büyük sermayelerle başlamanıza gerek yok, sadece kararlı olun, kendinize güvenin. Ne istediğinizi bilin diyor bir işadamı.Alternatifleri iyi araştırmak gerekir. Devlet, girişimcileri, hangi alanlarda destekliyor? Bulunduğumuz çevrede eksik olan hizmet ne? Fırın mı az? Pastane mi yok? Çevreyi dikkatli gözlemek lazım. Ayrıca zengin olmanın tek bir yöntemi veya formülü de olamaz. Evet biz yukarıda bazı tavsiyeler paylaştık ama içinde bulunduğumuz çevre bu tavsiyelerin uygulanabileceği bir çevre olmayabilir ya da yaşadığımız çevrenin imkanları son derece geniş olabilir. Yani kişilere ve çevreye göre değişebilir her şey. Sizler de böyle bir araştırmanın içindeyseniz ya da bu konuyla ilgili söyleyecek bir fikriniz varsa lütfen yorumlarınızı paylaşın. Kimbilir hiç tanımadığınız birine ilham verirsiniz haberiniz bile olmadan…

“Nasıl Zengin Olunur?” için 6 yorum

  1. nasıl zengin olunur, nasıl zengin olurum konusuyla ilgili mükemmel bir yazı olmuş..yazan kişiyi kutluyorum

  2. nimet hanım yazınız harika, çok iyi araştırılmış ve bir o kadarda güzel yorumlanmış . Örneklerle de süslenmiş yazım kuralları ve noktalama işaretleriyle de duygular çok iyi anlatılmış kutlarım

  3. Ticarette empati kurmak da gerekebilir Karşınızdaki kişinin ihtiyaçları neler ya da siz onun yerinde olsaydınız ne gibi ihtiyaçlarınız olur Ya da insanlar nelerden etkilenir gibi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir