Geçtiğimiz 2011 senesinde girişimciler, en fazla aperatif yiyecek alanında işyeri açmayı tercih ettiler. Sizler için hazırladığımız popüler iş fikirleri yazımızı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın verileri ile düzenlemiş bulunmakteyız.

Buyrun size, geçtiğimiz yılın en popüler iş fikirleri :

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı istatistiklerine göre ülkemizde geçen sene esnaf ve sanatkâr meslek odalarında oran olarak en çok artışın % 27 lik oran ile kokoreççiler, tantuniciler, ciğerciler, midyeciler, gözlemeciler, dürümcüler, çiğ köfteciler tarzında gibi hızlı yiyecek mamülleri imalatı ve satışında görüldü.

Hızlı yiyecek mamülleri imalatçısı ve satıcısı sayısı, 6 bin 286′dan 7 bin 349′a yükseldiğinin açıklandığı bildiride, ülkemiz genelinde bulunan esnaf ve sanatkâr meslek mensuplarının 31 Aralık 2011 tarihi itibari ile de 1 milyon 734 bin 327 ‘ye ulaştığı belirtildi.

Bakanlığın verilerine göre 2011 ylılında 11 bin 346 olan cafe, cafeterya, kahvaltı salonu işletmecisi sayısı, % 12 oranında artarak 12 bin 244′e çıktı. Kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, piknik yeri ve dinlenme tesisi işletmecileri ise 1916 kişi artarak, 23 bin 231 ‘e ulaştı.

Bakanlığın verilerine ilaveten, köy kahvaltısı mekanının sayısının giderek arttğını görüyorum. Bana göre popüler iş fikirleri 2012 ‘ ye köy kahvaltısı mekanları damgasını vuracak. Çünkü insanlar şehirlerde binaların arasında sıkılıyor ve evinin balkonunda kirli havayı soluyarak kahvaltı yapmak yerine doğal lezzetler eşliğinde şehir merkezlerine yakın köylerde ya da şehir merkezlerinin dışında yer alan deniz kenarlarındaki mekanlarda ya da yeşillik, ağaçlık, havası temiz olan mekanlarda doğal, organik yüyeceklerle donatılmış köy kahvaltısı yapmak istiyorlar. Eğer sermayeniz var ise, reklama da ciddi yatırım yapmaya hazırsanız, güzel temiz bir köyde ( şehir merkezine yakın ) kahvaltı salonu açarak, iyi bir iş kurabilirsiniz. Bildiğiniz gibi insanlar her geçen gün doğaya , doğal beslenmeye, organik yiyeceklere daha çok ilgi göstermektedirler.